The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

.

2016 Raffle Prizes

.

 

PRIZE

TUBERS

DONATED BY

WINNER

1.        

Joan Bryce, Whispers

Bob Bryce

 

2.        

Burnout, Whispers

Bob Bryce

 

3.        

Gypsy, Whispers

Bob Bryce

 

4.        

Powder Puff, Whispers

Bob Bryce

 

5.        

Gypsy, Fair Maid of Perth, Pauline Coates.

Dave Coates

 

6.        

Tahiti, Helena,

Tony Shepherdson

 

7.        

Fred Martin, Glenfarg

Tony Shepherdson

 

8.        

City of Ballaraat, Jenny Barclay

Tony Shepherdson

 

9.        

Helen Jessica, Beverley B

Tony Shepherdson

 

10.    

Daisy Trinder, Alexandria

Tony Shepherdson

 

11.    

City of Ballaraat, John Harrison

Phil Champion

 

12.    

Snowbird, George Tatton

Phil Champion

 

13.    

Mrs A Jeffrey, Bernat Klien

Colin Elsworth

 

14.    

Apricot Delight, Glenfarg

Colin Elsworth

 

15.    

Lyndsey Murray, Helen Jessica

Norman Burgess

 

16.    

Lyndsey Murray, Geoff Bizley

Norman Burgess

 

17.    

Lyndsey Murray, Helen Jessica

Norman Burgess

 

18.    

Lyndsey Murray, Tom Brownlee

Norman Burgess

 

19.    

Sweet Dreams, Alexandria

Mike Richardson

 

20.    

Peach Melba, Sunrise, Ann Crawford

John Chiswell

 

21.    

Linda Jackson, Whispers

Terry Tasker

 

22.    

Linda Jackson, Whispers

Terry Tasker

 

23.    

Whispers 2 off

Terry Tasker

 

24.    

Fair Maid of Perth, Daisy Trinder

John Hamilton

 

25.    

2 tubers varieties TBA

John Hamilton

 

26.    

2 tubers varieties TBA

Peter Sourbutts

 

27.    

2 tubers varieties TBA

Peter Sourbutts

 

28.    

2 tubers varieties TBA

Peter Sourbutts

 

29.    

2 tubers varieties TBA

Gary Dando

 

30.    

Helena 2 off

Derek Bonner

 

31.    

2 tubers varieties TBA

Ian & Dorothy Williams

 

32.    

2 tubers varieties TBA

Ian & Dorothy Williams

 

33.    

2 tubers varieties TBA

Ian & Dorothy Williams

 

34.    

City of Ballaraat, Dan Ramage, Whispers

Colin Cochrane

 

35.    

Colin Hamilton, George Tatton,

Geoff Keer

 

36.    

Kenya Sunset, Westlawn Tango

Geoff Keer

 

37.    

Daisy Trinder, Golden Hind, Ice Mint

Derek Telford

 

38.    

Daisy Trinder, Jennifer Wilson, 
Ruby Young.

Derek Telford

 

39.    

Lady Rowena and Sugar Candy

Derek Owen

 

40.    

2 tubers varieties to be advised

Barry Walker

 

 

 

TOP OF PAGE