The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

CUT BLOOM CHAMPIONS
Award Winning Cut Blooms at our Society's Shows
All pictures taken from this website


National Show 2016
Best Cut Bloom & Best Red
Phil Champion
 Elsie Catterall


National Show 2016
Best Red
Phil Champion
 Tigger


National Show 2016
Best White
Robert Bryce 
Symestar


National Show 2016
Best Yellow
Robert Bryce
Joan Bryce


South Wales Show 2016
Best Cut Bloom
John Chiswell 
Beryl Rhodes


South Coast Show 2016
Best Cut Bloom
Dave Coates
  Tequila Sunrise


North East Show 2016
Best Cut Bloom
Bill Plaice
Sweet Dreams


Southport Show 2016
Best Cut Bloom
Phil Champion
  Seedling

..


National Show 2015
Robert Bryce

Burnout


Southport Show 2015
Terry Tasker

Linda Jackson


South Wales Show 2015
Ian Rhys Williams

Tigger


South Coast Show 2015
Dave Coates

Seedling

..

National Show 2014
Robert Bryce

Seedling


Southport Show 2014
Terry Tasker

Daisy Trinder


South West  Show 2014
John Chiswell

Colin Hamilton


North East Show 2014
Colin Elsworth

Tequila Sunrise

..


National Show 2013
Bill Squibb

Jane Nicholson

South Wales Show 2013
Dave Coates

Ruby Young

East Anglian Show 2013
Brenda Allely

Lucy Allely


South Coast Show 2013
Dave Coates

Helen Jessica

..

National Show 2012
Geoff Keer

Tom Brownlee


Southport Show 2012
Dennis Hague

Lyndsay Murray

East Anglian Show 2012
Alan Harris

Gypsy


South Wales Show 2012
Les Smith

Nichola Coates

..


National Show 2011
Dave Coates

Fred Martin


Yorkshire/Humberside 2011
Adrian Pattinson

George McCormick


South Wales Show 2011
Ian Rhys Williams

Ruby Young


South Coast Show 2011
Dave Coates

Mandalay

..


National Show 2010
Alan Bryce

City of Ballaarat


Southport Show 2010
Bert Nelson

Tequila Sunrise


South West Show 2010
David Payne

Helen Jessica


South Wales Show 2010
Ralph Trinder

Colin Hamilton

..


National Show 2009
Alan Bryce

Tequila Sunrise


Southport Show 2009
Robert Bryce

Yellow Bali-Hi


South West Show 2009
John Chiswell

Beryl Rhodes


South Wales Show 2009
Ralph Trinder

Sweet Dreams

..


National Show 2008
John Hamilton

Tom Brownlee


Southport Show 2008
Michael Richardson

Goliath


South West Show 2008
David Payne

Coppelia


Norfolk & SuffolkShow 2008
Brenda Allely

Cream Cracker

..


National Show 2007
Ken Gallagher

Nichola Coates


Southport Show 2007
Dennis Hague

Beryl Spurr


East Anglian Show 2007
Neville Janik

Fred Martin


South Coast Show 2007
Dave Coates

Tequila Sunrise

..


National Show 2006
John Hamilton

Melissa


Southport Show 2006
Dennis Hague

Fred Martin


Norfolk & Suffolk Show 2006
Roy Sturgess

Beryl Rhodes


South Coast Show 2006
Dave Coates

Beverley B

..


National Show 2005
Alan Harris

Ruby Young


National Show 2004
Ken Gallagher

Beryl Rhodes


Southport Show 2003
John Talbot

Monica Bryce


South Coast Show 2003
Dave Coates

Fred Martin

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


National Show Champions
Pot Plant Champions - Tuberous Double Begonias 2010 - 2016
Pot Plant Champions - Tuberous Double Begonias 2002 - 2009

 

TOP OF PAGE