The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.


Held in Conjunction with
The Gardener's Weekend,  Kings Heath Park,  Birmingham

Saturday  5th. &  Sunday  6th.  September          Judges:  R Bryce  D Coates  G Thompson (SBS)
 

PAGE 1

THE NATIONAL SOCIETY CHAMPIONSHIP AND THE J MUNSON TROPHY for 12 CUT BLOOMS


1st.
Alan Bryce


2nd.
John Hamilton


3rd.
John Chiswell


Best cut-bloom in Show
Alan Bryce - Tequilla Sunrise


4th.
Jack Larter


The Cut-bloom Classes


Class 10 6 Cut blooms - 1st.
John Hamilton


Class 10 6 Cut blooms - 2nd.
John Chiswell


Class 10 6 Cut blooms - 3rd.
Lakin Earl


Class 11 3 Cut blooms
White or Cream

1st. - John Chiswell


Class 13 3 Cut blooms
Pink or Salmon

 1st. - John Chiswell


Class 14 3 Cut blooms
Picotee or Bicolour
1st. -
John Chiswell


Class 18  Basket of Begonias
1st.- Ken Wilkes
Isobella


Class 18  Basket of Begonias
2nd. - Geoff Keer
Million Kisses Romance


Class 18  Basket of Begonias
3rd. - Geoff Keer
Million Kisses Elegance


Class 19  3 Pots Rex or Rhizomatous 
1st. - Ian Rhys Williams


Class 19  3 Pots Rex or Rhizomatous 
2nd. - Len Gill


Class 20  1 Pot Rex or Rhizomatous
1st.- Jeff Rhodes

Silver Cloud


Class 20  1 Pot Rex or Rhizomatous
3rd.- John Taylor


Class 21  3 Pots Cane or Shrub
2nd. - Ken Wilkes


Class 21  3 Pots Cane or Shrub
1st. - Jeff Rhodes


Class 22
1st. - Jeff Rhodess


Class 23
1st. - Dave Staines


Class 24
1st. - Dave Staines

12 CUT BLOOMS
 

.1st.   Nichola Coates,  Sweet Dreams,  Falstaff,  Linda Jackson,
       
Seedling,  George Tatton,  Fred Martin,  George Tatton,
        Tahiti,  Nichola Coates,  Tequilla Sunrise -
best bloom,  City of Ballaarat.

 

2nd.  Fair Maid of Perth,  Colin Hamilton,  Powder Puff,  Ruby Young,
        Whispers,  Fair Maid of Perth,  Bali Hi,  Beryl Rhodes,
        Ruby Young,  Golden Hind,  Beryl Rhodes,  Colin Hamilton.

 

3rd.  Golden Hind,  Elsie Catterall,  Joyce Hilhulka,  Fanfare,
        Moonlight & Roses,  Coppelia,  Fair Maid of Perth, Moonlight & Roses,
        Fred Martin,  Mrs E.McLauchlan,  Tequilla Sunrise,  Anniversary,

 

6 CUT BLOOMS

 

1st.   Beacon, Jennifer Wilson. - Sweet Dreams, Ruby Young. - Jimmy Mak, Fiona Ramsay.

 

2nd.  Fiona Ramsay, Anniversary. - Seedling, Fanfare. - Mrs E.McLauchlan, Sugar Candy.


3rd.   Nichola Coates, Jennifer Wilson. - Fantasia, Monica Bryce. - Ruby Young Anniversary

    
.

Pictures by Ian Rhys Williams.

SCHEDULE     RESULTS

PAGE 2

MORE PICTURES

TOP OF PAGE