The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

Judges:  Alan Bryce,   Alan Harris,   George Thompson SBS       

Pictures by Ian Rhys Williams


THE NATIONAL SOCIETY CHAMPIONSHIP
12 Cut-blooms - 1st. Dave Coates

BEST BLOOM IN SHOW
Dave Coates

Fred Martin

NATIONAL SOCIETY CHAMPION
12 Cut-blooms
Dave Coates

THE NATIONAL SOCIETY CHAMPIONSHIP
12 Cut-blooms - 2nd. Bob Bryce

THE NATIONAL SOCIETY CHAMPIONSHIP
12 Cut-blooms - 3rd. Ralph Trinder

THE NATIONAL SOCIETY CHAMPIONSHIP
12 Cut-blooms - 4th.. John Chiswell

THE BRITISH CHAMPIONSHIP
7 Pots - 1st. Ron Aldous

THE BRITISH CHAMPIONSHIP
7 Pots - 2nd. John Dearn

3 Pots of Tuberous Double  (Intermediate) 1st. John Winfield

1 Pot Begonia Rex or Rhizamotous
1st. Elizabeth Kennedy

1 Pot Begonia Rex or Rhizamotous
2nd. Ken Wilkes

1 Pot Begonia Rex or Rhizamotous
3rd. Samuel Kennedy


3 Pots Cane and/or Shrub - 1st.
Derek Smith


3 Pots Cane and/or Shrub - 2nd.
Elizabeth Kennedy


3 Pots Cane and/or Shrub - 3rd.
Samuel Kennedy


1 Pot not otherwise scheduled
1st - John Winfield

1 Pot not otherwise scheduled
3rd - Elizabeth Kennedy

3 Pots not otherwise scheduled
1st. - Richard Spiers

3 Pots other than Tuberous Double (Intermediate) 1st. Derek Smith

3 Pots other than Tuberous Double (Intermediate) 2nd. Richard Spiers

3 Cut-blooms Red or Crimson
1st. - Ian Rhys Williams


Group of Begonias 4ft x 4ft - 1st.
Jeff Rhodes


Group of Begonias 4ft x 4ft - 2nd.
Derek Smith


3 Pots not otherwise scheduled
2nd. - Jeff Rhodes


1 Hanging Container - 1st.
Ian Rhys Williams

1 Hanging Container - 2nd.
Ken Wilkes

1 Hanging Container - 3rd.
John Winfield

The Hanging Container Classes

1 Pot other than tuberous double (Novice) 1st. Malcolm Fisher

1 Pot other than tuberous double (Novice) 2nd. Richard Spiers

SCHEDULE          RESULTS
 MORE PICTURES         THE NEW VENUE

TOP OF PAGE