The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

The National Show   2009
Held in Conjunction with
The Gardener's Weekend,  Kings Heath Park,  Birmingham
Saturday 5th. &  Sunday 6th. September
Judges: Robert Bryce  Dave Coates  George Thompson (SBS)

RESULTS

Open Classes

1st.

2nd.

3rd.

4th.

1

Group of begonias 8' x 4'

Sam & Betty Kennedy

 

 

 

2

Group of begonias 4' x 4'

John Taylor &
John Tinkley

 

 

 

3

Seven pots

John Dearn

Len Gill

 

 

4

Three pots

Lakin Earl

 

 

 

5

One pot

John Dearn

Len Gill

Len Gill

 

6

Six pots restricted

 

 

 

 

7

One pot restricted

Lakin Earl

 

 

 

8

One pot & one cut-bloom

Len Gill

 

 

 

9

Twelve cut-blooms

Alan Bryce

John Hamilton

John Chiswell

Jack Larter

10

Six cut-blooms

John Hamilton

John Chiswell

Lakin Earl

 

11

Three cut-blooms
   white or cream

John Chiswell

 

 

 

12

Three cut-blooms

red or crimson

 

Ian Rhys Williams

 

 

13

Three cut-blooms

pink or salmon

John Chiswell

   

 

14

Three cut-blooms

picotee or bicolour

John Chiswell

John Chiswell

Kenneth Davies

 

15

Three cut-blooms

orange or yellow

John Chiswell

 

 

 

16

Three cut-blooms

distinct varieties

Alan Bryce

Jack Gilbert

Lakin Earl

 

17

One cut-bloom

John Hamilton

Geoff Keer

Jack Larter

 

18

One basket of begonias

Ken Wilkes

Geoff Keer

Geoff Keer

 
19

Three pots of begonias
Rex or Rhizomatous

Ian Rhys Williams

Len Gill

 

 
20

One pot of begonia
Rex or Rhizomatous

Jeff Rhodes

Len Gill

John Taylor

 
21

Three pots of begonias
Cane or Shrub

Jeff Rhodes

Ken Wilkes

Jeff Rhodes

 
22

One pot of begonia
Cane or Shrub

Jeff Rhodes

Jeff Rhodes

 

 
23

Three pots of begonias
not otherwise scheduled

Dave Staines

     
24

One pot of begonias
not otherwise scheduled

Dave Staines

Jeff Rhodes

Robert Johnson

 

Intermediate Classes

1st.

2nd.

3rd.

 

25

Three pots

 

 

 

 

26

One pot

 

 

 

 

27

Six cut-blooms

Leslie Smith

 

 

 

28

Three cut-blooms

Geoff Keer

Leslie Smith

 

 

29

One cut-bloom

Leslie Smith

Geoff Keer

Leslie Smith

 

30

Three pots other than tuberous double

Robert Johnson

Derek Smith

 

 

31

One pot other than tuberous double

Robert Johnson

Derek Smith

 

 

Novice Classes

1st.

2nd.

3rd.

 

32

Three pots

 

 

 

 

33

One pot

Janet Tully

 

 

 

34

Three cut-blooms

 

 

 

 

35

One cut-bloom

 

 

 

 

36

One pot other than tuberous double

Derek Smith

   

 

37

One pot

 

 

 

 

38

One Thomson & Morgan scented begonia

Derek Smith

 

 

 

 

Awards

 

The Sidney Longshaw  Trophy

Sam & Betty Kennedy

The Eric Catterall Trophy

John Taylor & John Tinkley

The Fred Martin Trophy

John Dearn

The J. Munson Trophy

Alan Bryce

The C.A. Sothers Trophy

Ken Wilkes

The Blackmore & Langdon Trophy

John Chiswell

The Fred Bedson Cup

Dave Staines

The Alf Potty Trophy

Jeff Rhodes

The S. Longshaw Shield

Les Smith

The Alf Lewin Trophy

Janet Tully & Derek Smith (joint winners).

The Alf Lewin Memorial Trophy

Alan Bryce

The A. Noaks Trophy

Lakin Earl

Best Pot of Tuberous Double

Lakin Earl

Best Cut-bloom

Alan Bryce

Best Pot other than Tuberous Double

Dave Staines

 

 

SCHEDULE

Results by Jeff Rhodes

TOP OF PAGE