The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

In the absence of an Area Rep and venue we had exhibitors that still wanted to show. In order to achieve this
 we approached Purbrook and agreed the South Coast Area Show would form part of their show.

6 Cut blooms
                             
1st. Dave Coates.   2nd. Norman Burgess.  3rd. Marrtin Squibb

3 Cut blooms
                             
1st. Dave Coates.   2nd. Norman Burgess.  3rd. Marrtin Squibb

1 Cut bloom
                             
1st. Martin Squibb.   2nd. Dave Coates.  3rd. Norman Burgess

Best Cut bloom - 1 Pot & 1 Cut bloom 1st. - 1 Pot restricted 1st.
           
Dave Coates  

1 Pot
                             
1st. & Best Pot.  Dave Coates.   2nd. Phil Stock.  3rd. Christopher Moule

1 Pot other than Tuberous double
         
1st. Carol Copland   2nd. Christopher Moule

         

                                                                1 Pot Novice                                                                                            1 Cut bloom novice       
                                               
1st. Fran Leppard.   2nd. Jim Osman.  3rd. Pam White                                         -                                       1st.  Sue Andrews  


RESULTS

6 Cut Blooms - 3 entries
 
First - Dave Coates - Tequila Sunrise x 3, Seedling, Burnout, Mandalay
Second - Norman Burgess -
Seedling, Daisy Trinder, Symestar, Nichola Coates, Gypsy, Falstaff
Thrid - Martin Squibb -
Colin Hamilton x 2, Helen Jessica, Jane Nicholson, Nichola Coates, Tequila Sunrise

 3 Cut Blooms - 3 entries
 First - Dave Coates - Lucy Allely, Fair Maid of Perth, George McCormick
Second - Norman Burgess -
Charlotte, Gypsy, Fred Martin
Third - Martin Squibb -
Falstaff, Helen Jessica, Gypsy

1 Cut Bloom - 3 Entries
 First - Martin Squibb - Nichola Coates
Second - Dave Coates
- Lucy Allely
Third - Norman Burgess
- Colin Hamilton

 Best Bloom in Show
 Dave Coates - Tequila Sunrise

 1 Pot - 3 enties
First - Dave Coates -
Geoff Bizley
Second - Phil Stock -
Non-NBS member
Third - Christopher Moule -
Non-NBS member

 1 Pot Restricted - 1 entry
 First  - Dave Coates - Dena

 1 Pot & 1 Cut Bloom - 1 entry
 First Dave Coates - Joyce Mihulka

 1 Pot other than tuberous double - 2 entries
 First - Carol Copland - Non NBS member
 Second Christopher Moule - Non NBS member

 Best Pot in show
 Dave Coates - Geoff Bizley

 Novice 1 cut bloom - 1 entry
 Sue Andrews- Non NBS member

Novice 1 Pot Plant - 3 entries
 First - Fran Leppard - Non NBS member - Fred Martin
Second - Jim Osman -
Non NBS member - Joyce Mihulka
Third - Pam White -
Non NBS member - Tigger

AWARDS

CALLEVA CUP  Winner Class 1 - Dave Coates.
JOHN HARRISON MEMORIAL TROPHY & NBS BRONZE MEDAL  Best cut bloom - Dave Coates.
A.A HILTON TROPHY & NBS BRONZE MEDAL  Best pot - Dave Coates


 

 

TOP OF PAGE