The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.


Saturday 1st. August.   Portchester Parish Hall.
Judge:  Alan Harris

Page 1

  This was our 37th. Area Show and the 5th. in a hall as opposed to the now defunct Southsea Show where we originated way back in 1973.  For the first time we had 5 entries in the Twelve Cut-bloom Class. The new Class for 3 Pots other than Large Flowered Tuberous Double attracted 3 entries and was won by south West Area Representative Gary Dando.
   Dave Coates proved himself a true Champion yet again by virtually sweeping the board in the Open Classes.

   The only downside again this year was the small number of Intermediate and Novice entries. 


 8.30am - Staging.


The Cut-bloom Classes.


General view


12 Cut-blooms Open - 1st.
Dave Coates


12 Cut-blooms Open - 2nd.
Bill Squibb


12 Cut-blooms Open - 3rd.
John Chiswell


6 Cut-blooms Open - 1st.
Dave Coates


6 Cut-blooms Open - 2nd.
Brian Simmons


6 Cut-blooms Open - 3rd.
John Chiswell


3 Cut-blooms Open - 1st.
Brian Simmons


3 Cut-blooms Open - 2nd.
Dave Coates


3 cut-blooms Open - 3rd.
Ken Davis


3 Pot Open - 1st.
Dave Coates


3 Pots Open - 2nd.
Brian Simmons


3 Pots Open - 3rd.
Jack Hodges


2 Pots Restricted - 1st.
Dave Coates


2 Pots Restricted - 2nd.
Brian Simmons


2 Pots Restricted - 3rd.
Jack Hodges

Pictures by Dave Coates & Brian Simmons
  
Page 2

12 Cut-blooms Open   5 entries
1st.  Dave Coates with - Joyce Milhukla x 2, Falstaff, Ruby Young x 2, Gypsy x 3, Vera Coates, Nichola Coates, Sweet Dreams, Coppelia (best bloom).

2nd. Bill Squibb with - Gypsy x2, Sunrise, Tigga, Powder Puff, Golden Hind, Pauline Coates, Coppelia, Tecquilla Sunrise, Emily Rose,
Nichola Coates.

3rd.  John Chiswell with - Nichola Coates x 2, Golden Hind x2, Mrs A.Jeffries, Isobel Keenan, Sweet Dreams, Dr E.Catterall, Sylvia Johnson, Mrs E.McLauchlan, Monica Bryce, Seedling. 

6 Cut-blooms Open   4 entries.
1st.  Dave Coates with - Vera Coates, Gypsy, Nichola Coates, Tecquilla Sunrise, Sylvia Johnson, Beryl Rhodes. 
2nd.
  Brian Simmons with- Gypsy x 2, Geoff Bizley, Tecquilla Sunrise, John Harrison, Fantasia.
3rd.
  John Chiswell with- Beryl Rhodes, Snowbird, Elstar, Isobel Keenan, Westland Tango, Lady Rowena.

3 Cut-blooms Open   7 entries.
1st.  Brian Simmons with - Elsie Catterall x 3.
2nd. Ken Davis with - Helen Jessica, Ruby Young x 2.
3rd.
  Dave Coates with - Tecquilla Sunrise, John Harrison, Nichola Coates.

1 Cut-bloom Open  6 entries

1st.  Dave Coates with- Fred Martin.
2nd.
 Brian Simmons with - Stan Dickinson.
3rd.  Bill Squibb with - Sylvia Johnson.
 

3 Pots Open   3 entries.

1st.   Dave Coates with - Mrs E.McLauchlan x 2, Sweet Dreams.
2nd.
  Brian Simmons with - Apricot Delight x 2, Helen Jessica.
3rd.
   Jack Hodges with - Sunrise x 2, Sugar Candy.

1 Pot Open   4 entries.

1st.   Dave Coates with - Mrs E.McLauchlan (Best Pot). 
2nd.
  Bill Squibb with - Powder Puff.
3rd.   Brian Simmons with - Geoff Bizley.
 

1 Pot & 1 Cut-bloom, same variety,  Open   4 entries

1st.   Brian Simmons with - Elsie Catterall.
2nd.
  Dave Coates with - Mrs E.McLauchlan.
3rd.
  Bill Squibb with - Nichola Coates.

2 Pots Restricted Open   3 entries.

1st.   Dave Coates with - Pauline coates, Beryl Rhodes.
2nd.
 Brian Simmons with - Powder Puff, Mrs E.McLauchlan.
3rd.
   Jack Hodges with - Whispers, Powder Puff.

SCHEDULE          RESULTS

TOP OF PAGE