The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

. .


NBS 1 3 Pots Double Tuberous Begonia.

1st  Lakin Earl    Vera Coates, Fantasia and Angela Jane.
2nd  Mike Avis   Golden Hind, Sweet Dreams and Sugar Candy.

 NBS 2 2 Pots Double Tuberous Begonia
1st  Chad  Stone   Daisy Trinder x 2.
2nd  Mike Avis   Jennifer Wilson and Sceptre.

 NBS 3 1 Pot Double Tuberous Begonia
1st  Chad Stone    Daisy Trinder.

2nd  Mike Avis   Grace Oxley

 NBS 4 1 Pot Double Tuberous Begonia - Single Stem Restricted
1st Chad Stone.   Daisy Trinder.
2nd  K. Bush.    Vera Coates.

NBS 5 3 pots Double Tuberous Begonia no side shoots
1st Mike Avis   Seedlings x 3.

 NBS 6 1 pot Double Tuberous Begonia no side shoots
1st Keith Bush   Charlotte.
2nd Mike Avis   Tequilla Sunrise.

3rd Lakin Earl   Angela Jane.

NBS 7 1 Pot & 1 Cut Bloom
  No Entries
 

NBS 8 1 Pot Double Tuberous Novice
1st Keith Bush   Sweet Dreams.

 NBS 9 1 Pot Fibrous Begonia
1st  Basil Billinger  Burchill Pink

 NBS 10 1 Pot Rex or Rhizomatous Begonia
1st  Gary Dando   Red Tango.
2nd M. Avis   Stained Glass.

 NBS 11 1 pot Cane Stem
No entries

NBS 12 1 pot Begonia any other type
1st Mike  Avis   Glowing Embers.
2nd Gary   Dando   Glowing Embers.

3rd Ian Rhys Williams   Seedling.

 NBS13 1 pot Flowering and 1 pot Foliage Begonia
1st  Gary  Dando   Ballet and Goldfinch.

 NBS 14 1 pot Foliage Begonia any type
1st  Gary Dando   Soli Mutata.

 NBS 15 3 pot Foliage Begonias any type
1st Gary Dando   Black Lace, Sedor and Tiger Kittens.
2nd Gary Dando   HiHo Holiday, Lam Baba and Iron Stone.
3rd Tony Willoughby   Black Lace and 2 x no names.

 NBS 16 3 pots Multi-flowering Begonias
1st Dorothy Williams   Glowing Embers, Yellowhammer and Bon Bon Cherry.
2nd Gary Dando   Love Birds, Flamboyant and Devotion.
3rd Ian Rhys Williams  Seedlings x 3

 NBS 17 Hanging container of Begonias
1st Gary Dando   Love Birds.
2nd Ian Rhys Williams   Amour.
3rd Basil Billinger   Bellaconia Soft Pink.

 NBS 18 - 1 Cut Bloom Novice
1st Derek Skinner   Sweet Dreams.
2nd Derek Skinner   Gay Gordon.

NBS 19 6 Cut Blooms
1st John Chiswell    Tequilla Sunrise x 2, Mrs E McLaughlan, Fiona Ramsey, Sweet Dreams and Burnout.
2nd Ken Davis   Colin Hamilton, Beacon x 2, Beryl Rhodes, Krakatoa C and Fiona Ramsey.
3rd John Chiswell   Gypsy x 3, Emily Rose, Daisy Trinder and Ruby Young.

 NBS 20 3 Cut Blooms
1st John Chiswell   Moira Callan, Fiona Ramsey and Joyce Milhulka.
2nd Derek Skinner   Falstaff x 2 and Eva Grace.
3rd Ken Davis   Beverley B, Mrs Peters and Can Can
.

NBS 21 1 Cut Bloom
1st John Chiswell   Burnout.
2nd John Chiswell   Moira Callan.
3rd Derek Skinner   Evelyn Dunn.

..........................................................................................................................................................

AWARDS

Best Pot Plant, NBS Bronze Medal & Rosette   Chad Stone Daisy Trinder
Best Cut Bloom, NBS Bronze Medal & Rosette
Ken Davis Colin Hamilton
Best Exhibit, The South West Begonia Rose
Bowl Chad Stone Class 3 Daisy Trinder
Best Cut Bloom Exhibit (Cecil Gammon Memorial Trophy)
John Chiswell Class 19 6 Cut Blooms
Most Points, The Begonia Trophy
 Gary Dando
Best Exhibit Class 5 (Don Dewey Memorial Trophy)
Keith Bush

SCHEDULE          PICTURES

 .

TOP OF PAGE