The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     REGISTER OF VARIETIES     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

. .


George Jackson Trophy
Large Group  1st. - Peter Sourbutts


George Jackson Trophy
Large Group  2nd. - R B Taylor


George Jackson Trophy
Large Group  3rd. - C B Walker


12 Cut Blooms
The Neville Webb Trophy
1st. - Terry Tasker


6 Cut Blooms
The North  West Area Trophy
1st. - Terry Tasker


12 Cut Blooms
The Neville Webb Trophy
2nd. - Michael Richardson


Individual Championship  6 Pots
John Wilding Trophy
1st. - Barry Walker


The Large Group Class
The George Jackson Trophy


Individual Championship  6 Pots
John Wilding Trophy
2nd. - Ron Aldous


6 Pots Small Group
The Blackmore & Langdon Trophy
1st. - Barry Walker


6 Pots Small Group
The Blackmore & Langdon Trophy
2nd. - Bob Joy


6 Pots Small Group
The Blackmore & Langdon Trophy
3rd. - CB Walker


1 Pot Non-tuberous 1st. &
Best Pot in Show Vincent Potts
with Irene Nuss


BUREAU
& SOCIETY DISPLAY


Best Picotee & Best bloom
Terry Tasker
with
Daisy Trinder


Best Yellow/Orange in Show
Terry Tasker
with Tequila Sunrise


Best White or Cream in Show
Michael Richardson
with Symestar


Best Red/Crimson in Show
Michael Richardson
with Tom Brownlee


3 Pots
1st. - Ron Aldous


3 Pots
2nd. - Bob Joy


3 Pots
3rd. - Peter Sourbutts


1 Pot
1st. - Ron Aldous


1 Pot
2nd. - Bob Joy


1 Pot
3rd. - Barry Walker


1 Pot & 1 Pot Species
1st. - Vincent Potts


1 Pot & 1Pot Species
2nd. - Bob Joy


1 Pot & 1 Pot Species
3rd. - Barry Walker


3 Cut blooms Red or Crimson
1st. - Terry Tasker


3 Cut blooms White or Cream
1st. - Terry Tasker


3 Cut blooms Pink or Salmon
1st. - Terry Tasker


3 Cut blooms Picotee or Bi-colour
1st. - Terry Tasker


3 Cut blooms 3 Distinct Cultivars
1st. - Terry Tasker


3 Cut blooms Yellow or Orange
1st. - Terry Tasker


1 Cut bloom
1st. - Michael Richardson


1 Pot Non-tuberous
2nd. - D Cousins


1 Pot Non-tuberous
3rd. - P Walker


1 Hanging Basket/Pot
1st. - P Walker


1 Hanging Basket/Pot
2nd. - J Sourbutts


1 Hanging Basket/Pot
3rd. - A M Walker

.Pictures by Robert Bryce  

RESULTS

 TOP OF PAGE