The National Begonia Society
HOME PAGE    SOCIETY    SHOWS    MEMBERS GALLERY    MEMBERS GREENHOUSES    DIARIES    MAP  
 CULTURAL     POTS & BLOOMS     UPDATES     LINKS 

.

RESULTS

 

             

   

                  Class No                              Class

 1   Six Cut Blooms of Tuberous Double Begonias

1st  Malcom Ellis
 Tequila Sunrise, Geoff Bizley x 2, Tahiti, Apricot Delight (Best Bloom in Show), Powder Puff
2nd Adrian Pattinson
 Nichola Coates x 2, Tom Brownlee x 2, T Sunrise and Falstaff
3rd Colin Cochrane

2   Three Cut Blooms of Tuberous Double Begonias

1st. Adrian Pattinson
 Roy Hartley, Kathryn Hartley and Apricot Delight
2nd. Malcom Ellis
Powder Puff, Mrs E McLauchlan and Sugar Candy


3   One Cut Bloom of Tuberous Double Begonia

1st. Adrian Pattinson
Roy Hartley
2nd.Adrian Pattinson
 Apricot Delight
3rd.Christine Yeardley
Tequila Sunrise        

 4   Three Pots of Tuberous Double Begonias

1st. Christine Yeardley.  
Apricot Delight, George Tatton and Jessie Wright
   
                                                        

 5   Three Pots of Tuberous Double Begonias (Restricted)

1st.  Malcom Ellis
Helen Main (Best Pot in Show), Geoff Bizley, Tahiti
2nd. Christine Yeardley  
Tahiti, Sugar Candy and Jessie Wright
3rd  Christine Yearsley
Mrs E McLauchlan x 2 and Jessie Wright

6   One Pot of Tuberous Double Begonia (Restricted)

1st. Malcom Ellis.
Mr E Mc Lauchlan
2nd Christine Yeardley
Apricot Delight
3rd Christine Yeardley 
Beryl Rhodes
           

 7   One Pot of Tuberous Double Begonia

1st. Christine Yeardley  
 Gypsy    
2nd.Christine  Yeardley     
not recorded               
 

8   One Pot and 1 Cut Bloom of Tuberous Double Begonia. Same variety

1st. Malcom Ellis.
Helen Main
2nd. Malcom Ellis..
Apricot Delight                 

             

 10   Three Pots of Begonias other than Tuberous Double

1st.Jeff Rhodes.    
Not recorded but 3 high quality shrub and cane types
2nd  Jennie Cochrane
Massonnia, Lime ? and Cleopatra
3rd. Ian Walls
not recorded

 11   One Pot of Begonia other than Tuberous Double

1st. Jeff Rhodes
Golden Girl
2nd. Ian Walls
Grython
3rd. Jennie Cochrane
Marmaduke

 12   Group of Begonias

1st.  Jeff Rhodes

             

 17   One Pot of Tuberous Double Begonia (Novice class)

1st.  Mell Reed  
Ice Mint
2nd.  Mell Reed 
Sandra Haines
3rd.  Mell Reed
Golden Hind

 

 20   One Pot of Begonia other than Tuberous Double (Novice class)

1st.  Gillian Noble 
Tiger Paws
2nd.  Mell Reed
Albo Picta Rosea
 
                                                                              

              

           Awards.                                   Winner.

  Best Cut Bloom.                        Malcolm Ellis.
  Best Pot of Begonia.               
Malcolm Ellis.
 The Colin Whewell Trophy.    
Christine Yeardley.
 The Jeff Rhodes Trophy.        
Jeff Rhodes.
 The Joe Mallon Trophy.           
Malcolm Ellis.
 The Taylor Batty Trophy.         
Malcolm Ellis.                              

 

 

Jeff Rhodes

SCHEDULE 

TOP OF PAGE

5

 

.

.